Astrid Lindgren-samlingen på Vimmerby bibliotek
Vi är stolta över vår Astrid Lindgren-samling här på Vimmerby bibliotek!
Samlingen består av såväl böcker om Astrid som utav böcker av henne själv. Man kan garanterat hitta några guldkorn som man inte visste existerade.
Vissa böcker är enbart referensexemplar som man inte får ta med sig hem, men som går bra att ta från hyllorna och läsa i biblioteket. Anledningen till att vissa böcker är referensexemplar kan vara att en del böcker är mycket ovanliga, och därmed skulle vara svåra att ersätta vid eventuellt försvinnande.
Ibland är det också så att en bok som inte är ett referensexemplar finns på en annan hylla, exempelvis på barnavdelningen. Hör gärna med personalen om ni hittar en bok ni vill låna men som ni enbart hittar som referensexemplar.
Böckerna som visas här är bara ett smakprov på alla böcker som vi har i vår Astrid Lindgren-samling - speciellt när det handlar om de årtionden som en större mängd böcker gavs ut.
Vi hoppas på att ni kan hitta just den boken som ger er den informationen om Astrid som ni inte visste att ni letade efter!